Kwas laktobionowy w walce o młodszą skórę

Uroda 40 plus – kwas laktobionowy w walce o młodszą o skórę
Kwas laktobionowy – charakterystyka
Kwas laktobionowy należy do grupy nowej generacji kwasów hydroksylowych – polihydroksykwasów PHA. Są to organiczne kwasy karboksylowe o działaniu podobnym do kwasów AHA (alfahydroksylowe). Posiadają te same cechy i właściwości co kwasy AHA, jednak są znacznie łagodniejsze, nie powodują szczypania, podrażnień czy zaczerwienienia, które są charakterystyczne dla kwasów AHA. Łagodne działanie zawdzięczają swojej budowie – cząsteczka kwasu laktobionowego jest o wiele większa niż kwasu AHA, zatem trudniej jej przeniknąć przez skórę.
Kwasy PHA dzielimy na:
- glukonolakton – mleczan kwasu glukonowego, będący naturalnym składnikiem skóry, który powstaje w wyniku przemian metabolicznych cukru na poziomie komórkowym
- glukoheptanolakton – różni się od glukonolaktonu nieco większym rozmiarem, dzięki czemu jest w stanie związać więcej cząsteczek wody, a co za tym idzie posiada lepsze i mocniejsze właściwości nawilżające
- kwas laktobionowy – naturalnie otrzymywany kwas nowej generacji, otrzymywany naturalnie w wyniku utleniania laktozy, będący połączeniem jednej cząsteczki glukonolaktonu z cząsteczką cukru D-galaktozy.
Kwas laktonobionowy – działanie
Najszersze zastosowanie w kosmetologii znalazł kwas laktobionowy. Podobnie jak pozostałe kwasy reguluje on procesy złuszczania powierzchownych warstw komórek warstwy rogowej, pobudza fibroblasty do produkcji włókien kolagenu i elastyny, wpływa na produkcję glikozaminoglikanów w skórze właściwej (glikozaminoglikany to polisacharydowe związki chemiczne stanowiące około 1,5% masy skóry, ich głównymi przedstawicielami są kwas hialuronowy i kwas chondroitynosiarkowy).
Dzięki obecności cząsteczki galaktozy kwas laktobionowy, w odróżnieniu od innych kwasów stosowanych w kosmetologii, posiada działanie łagodzące i przeciwzapalne, nie powoduje skutków ubocznych w postaci pieczenia, świądu, podrażnienia czy zaczerwienienia. Wręcz przeciwnie – regeneruje, łagodzi podrażnienia, zaczerwienienia, stany zapalne, a także wzmacnia barierę ochronną skóry.
Kwas laktobionowy jest silnym antyoksydantem, zapobiega tworzeniu się zmarszczek, teleangiektazji (poszerzone naczynia krwionośne tworzące tzw. pajączki), zwiotczeniu skóry. Pobudzając syntezę kolagenu wzmacnia mechanizmy naprawcze skóry, a także chroni przed skutkami działania promieniowania UV. Ale to nie wszystko 🙂 Ma również właściwość wiązania wody, tworząc na powierzchni skóry film, który wygładza i zmiękcza skórę, jak również tworzy barierę ochronną.
Nie uwrażliwia skóry na słońce, dlatego może być stosowany przez cały rok – w odróżnieniu od kuracji kwasami AHA i BHA, które wymagają rygorystycznej ochrony przeciwsłonecznej i są przeprowadzane głównie jesienią i zimą.
Podsumowując, właściwości kwasu laktobionowego sprowadzają się do:
- silnego nawilżenia
- zmniejszenia grubości warstwy rogowej skóry, przez co staje się ona gładka, miękka i rozświetlona
- wzrostu spoistości głębszych warstw naskórka, a w efekcie poprawy napięcia i elastyczności
- redukcji powierzchniowych zmarszczek
- ochrony przed nadmierną utratą wody
- działania przeciwzapalnego, łagodzącego podrażnienia i przyspieszającego proces gojenia skóry
- pobudzenia regeneracji skóry
- ochrony przed wolnymi rodnikami
- zmniejszenia widoczności rozszerzonych naczynek i zmniejszenia skłonności do czerwienienia się
Mnie osobiście podoba się jego wszechstronność, bezpieczeństwo stosowania i delikatność. No i oczywiście to, że działa 🙂
Kwas laktobionowy – zastosowanie
Ze względu na swoje unikalne właściwości kwas laktobionowy jest polecany dla:
- cer wrażliwych, przesuszonych, nadmiernie rogowaciejących,
- z problemami skórnymi (wyprysk, trądzik różowaty, łojotokowe zapalenie skóry, łuszczyca, egzema, zaburzenia naczyniowe, uszkodzenia posteroidowe, przewlekły odczyn fototoksyczny),
- zniszczonych słońcem
- starzejących się
- w pielęgnacji skóry po zabiegach kosmetycznych, takich jak peelingi czy laseroterapia
Generalnie kwas laktobionowy może stosować każdy i w każdym wieku. Również podczas kuracji dermatologicznych retinolem i sterydami. Nadaje się także dla kobiet w ciąży i karmiących.
Efekty działania przeciwstarzeniowego kwasu laktobionowego można zobaczyć po 2-3 miesiącach systematycznego stosowania. Stężenie kwasu w preparacie powinno wynosić minimum 5%, optymalnie 8-10% w kosmetykach do zastosowania domowego, zaś pH mieścić się w granicach 3-4. W gabinetach kosmetycznych przeprowadzane są zabiegi z użyciem kwasu laktobionowego w stężeniu 10% do 15%.
Produkty z kwasem laktobionowym
Wybrane przeze mnie propozycje kosmetyków zawierających kwas laktobionowy zestawiam poniżej. Lista na pewno nie jest kompletna, bo kosmetyków z tym kwasem jest obecnie na rynku sporo. Ja starałam się dobrać produkty zróżnicowane, od polskich i zagranicznych producentów, naturalne, apteczne jak i drogeryjne, o dużej rozpiętości cenowej. Tak, żeby każdy mógł wybrać coś najlepszego dla siebie.
- Dermokosmetyki Neostrata
serum, lotion, żel i kilka rodzajów kremów
http://www.bio-med.pl/pha1.html - Kosmetyki do własnego wykonania ze sklepu Zrób Sobie Krem
serum, tonik, krem głęboko nawilżający i krem migdałowy
https://www.zrobsobiekrem.pl/pl/p/Kwas-Laktobionowy/88 - Linia kosmetyków Lactobionic Therapy MD firmy Arkana
kremy, serum, maski, żel micelarny, toner, eksfoliator
https://sklep.arkana.pl/pl/c/Lactobionic-Therapy-MD/404 - Krem i serum Lactobionic z firmy Charming Rose
https://sklep.charminerose.eu/index.php?route=product/search&search=lactobionic - Linia Lactobionik Yasumi
żel, tonik, krem
https://sklep.yasumi.pl/szukaj?controller=search&orderby=position&orderway=desc&search_query=lactobionic&submit_search=
Macie doświadczenia z kwasem laktobionowym? Podzielcie się, proszę 🙂
Źródło:
- http://www.serwisuroda.pl/component/content/article/45-wiedza/449-kwas-laktobionowy
- http://www.bio-med.pl/k_laktobionowy.html
- https://www.faceandlook.pl/terapia-z-kwasem-laktobionowym-dla-skory-wrazliwej
- http://www.spa24.pl/polihydroksykwasy-w-kosmetyce.html
Witaj clementine 🙂 ostatnio też zainteresowałam się kwasem laktobionowym i chciałabym go wprowadzić latem. Najbardziej kusi mnie to serum z Neostraty, ale znalazłam też takie DIY: http://ecospa.pl/produkt/zestaw-regenerujace-serum-z-kwasem-laktobionowym-15 . Zerknij swoim fachowym okiem na skład proszę i daj znać co sądzisz? Warto spróbować?
Pozdrawiam cię serdecznie.
Warto! 🙂 Przepraszam, że dopiero teraz odpisuję, ale nie dostałam powiadomienia o komentarzu i go przegapiłam 🙁 Serum wygląda zachęcająco, skład prosty i treściwy, koszt też nie jest zabójczy, więc bankowo warto. Daj znać jakie efekty! Pozdrawiam serdecznie 🙂
Widzialam,ze jest do kupienia w takich sklepach z produktami do produkcji kosmetyków. Nigdy jeszcze nie zdecydowałam się na tworzenie swoich własnych kosmetyków,ale ciągnie mnie do tego aby zamówić 🙂
Szczególnie,że ukończyłam już 30 lat i widzę,ze moja skóra nie jest taka jak w przeszlości. Będe musiała o nia zadbać 🙁
Używam od lat toników z kwasami PHA z Biochemii urody oraz Mazideł (laktobionowy 10%), stanowią mój stały duet pielęgnacyjny od lat. Nawilżają, uspokajają skórę (mam trądzik różowaty), wygładzają.
Fajne jest również niewspomniane tutaj serum Iwostinu z 7% kwasu laktobionowego.