Biochemia Urody – serum odbudowujące

Uroda 40 plus – Biochemia Urody – serum odbudowujące
Nazwa
Biochemia Urody serum odbudowujące
Cena
23,50 zł / 20 ml
+ ewentualnie 10,80 zł / 15 ml za olej z rokitnika 100% (do serum wykorzystujemy maksymalnie 5 kropli)
Gdzie można nabyć kosmetyk
Sklep internetowy Biochemia Urody
Deklaracje producenta
Informacje ogólne
Serum w postaci nietłustego olejku zawiera kompleks składników tłuszczowych odpowiadających naturalnym lipidom skóry, dzięki czemu serum odbudowuje i wzmacnia warstwę lipidową skóry. Uszczelniając barierę ochronną naskórka, serum hamuje utratę wody ze skóry, poprawiając stopień jej nawilżenia, chroni skórę przed podrażniającym działaniem czynników zewnętrznych, łagodzi, goi, uelastycznia, wygładza i reguluje. Dodatkowo dzięki obecności unikalnego Oleju z zielonej kawy o intensywnym, świeżym aromacie, Serum działa przeciwrodnikowo, wzmacniając ochronę przeciwsloneczną. Polecane jako lekkie serum na dzień lub na noc, dla cery odwodnionej, wysuszonej i podrażnionej, zarówno suchej i tłustej, również skóry dojrzałej.
Lipidy w warstwie rogowej naskórka
Zewnętrzna warstwa rogowa naskórka, która tworzy barierę chroniącą skórę przed niekorzystnym działaniem czynników zewnętrznych oraz zapewnia odpowiednie nawilżenie i zdrowy wygląd skóry, przypomina budową mur, zbudowany z cegieł, w którym “cegiełkami” są komórki skóry – keratynocyty, zespolone “zaprawą murarską”, czyli lipidami międzykomórkowymi. W skład lipidów międzykomórkowych, stanowiących spoiwo, wchodzą w największej ilości ceramidy, poza tym wolne kwasy tłuszczowe, fosfolipidy oraz sterole. Dodatkowo powierzchnia “muru”, przykryta jest warstewką sebum, czyli ochronną warstwą lipidową, produkowaną przez gruczoły łojowe skóry, w skład której wchodzi również skwalen.
Sebum oraz lipidy międzykomórkowe odgrywają znaczącą rolę w prawidłowej funkcji bariery naskórkowej. W wyniku zmniejszenia ilości lipidów naskórka, “zaprawa murarska” przestaje funkcjonować jak należy i dochodzi do przerwania ciągłości “muru”, czyli do uszkodzenia bariery ochronnej naskórka, co prowadzi do utraty wody. Skóra z uszkodzoną barierą lipidową staje się odwodniona, przesuszona, szorstka, pojawiają się zmarszczki oraz zwiększa się nadwrażliwość skóry, skłonności do dermatoz, uczuleń i podrażnień.
Do zaburzenia warstwy lipidowej skóry dochodzi pod wpływem:
- czynników zewnętrznych, takich jak np. promieniowanie UV, silne detergenty w środkach myjących, kuracje złuszczające kwasami i retinoidami, suche powietrze w okresie zimy lub w klimatyzowanych pomieszczeniach,
- w wyniku starzenia skóry, kiedy wraz z wiekiem spada ilość skwalenu, ceramidów i steroli w naskórku oraz
- w przypadku chorób skórnych np. przy atopowym zapaleniu skóry, dermatozach i alergiach.
Lipidy w serum odbudowującym
Serum odbudowujące oparte jest na odpowiednio dobranych składnikach tłuszczowych, dostarczających kompletu lipidów warstwy zewnętrznej i międzykomórkowej naskórka, które uzupełniają niedobory wbudowując się w struktury lipidowe naskórka oraz dodatkowo stymulują skórę do produkcji niezbędnych lipidów bariery ochronnej skóry. Lipidy dostarczane w serum to:
- Skwalan z oliwek – składnik sebum, który chroni przed parowaniem wody z wnętrza skóry, pełni funkcję antyoksydanta, jego ilość w skórze spada wraz z wiekiem.
- Fosfolipidy mleka – zamknięte w liposomach, obecne w spoiwie międzykomórkowym, działają nawilżająco i odżywczo.
- Ceramid 3 – zamknięty w liposomach, które wbudowując się w naskórek, uwalniają ceramidy do głębszych warstw skóry. Ceramidy uszczelniają barierę lipidową skóry, ilość ceramidów spada wraz z wiekiem oraz jest obniżona w początkowej fazie kuracji retinoidami, ubytek cermidów w skórze to także jedna z głównych przyczyn atopowego zapalenia skóry.
- Sterole – dostarczane w postaci łagodzących i regulujących fitosteroli obecnych w Oleju z zielonej kawy, składniki spoiwa międzykomórkowego, ich ilość ulega zmniejszeniu wraz z wiekiem.
- Kwasy tłuszczowe – kwas linolowy – Omega 6 obecny w Oleju z zielonej kawy oraz kwas gamma-linolenowy (GLA) – Omega 3 obecny w Oleju z wiesiołka, wykorzystywane przez skórę do produkcji ceramidów. Niedobory obu kwasów w skórze powodują osłabienie bariery ochronnej skóry, suchość naskórka, dermatozy, łuszczenie, stany zapalne, zwiększoną skłonność do zaskórników i wyprysków oraz częste podrażnienie i zaczerwienienie skóry.
Działanie serum odbudowującego
Serum odbudowując warstwę lipidową naskórka, hamuje utratę wody ze skóry i poprawia stopień jej nawilżenia. Skóra staje się gładsza i bardziej elastyczna oraz mniej skłonna do podrażnień. Składniki Serum wnikają głęboko w skórę i są wbudowywane w struktury skóry. Ponieważ proces odbudowy uszkodzonej bariery ochronnej skóry wymaga czasu, dlatego działanie serum można ocenić po minimum miesiącu regularnego stosowania.
Dodatkowo dzięki składnikom antyoksydacyjnym, w tym egzotycznemu oleju z zielonej kawy, bogatemu w tokoferole i związki fenolowe, serum chroni skórę przed niszczącym działaniem wolnych roników. Olej z zielonej kawy nadaje serum ziołowy i świeży aromat, kojarzony z zapachem soczystej, świeżo skoszonej trawy lub letniej łąki. Bardziej ‘wytrawne nosy’ wyczują w nim delikatną nutę znanego aromatu kawy.
Serum ma postać nietypowego olejku, który podczas aplikacji umożliwia wykonanie krótkiego masażu skóry. Po kilku minutach (do 20 minut) od aplikacji, serum wchłania się całkowicie w skórę, bez pozostawiania tłustej, błyszczącej warstewki charakterystycznej dla serum-olejków. Serum może być opcją dla osób, w przypadku których czyste oleje roślinne nie zapewniały wystarczającego nawilżenia.
Przeznaczenie serum odbudowującego
Do cery odwodnionej, o uszkodzonej barierze lipidowej zarówno tłustej i suchej; cery skłonnej do podrażnień, często ściągniętej po umyciu, łuszczącej się, atopowej; skóry suchej, zrogowaciałej; przesuszonej skóry trądzikowej i tłustej; skóry podrażnionej i odwodnionej kuracjami antytrądzikowymi i złuszczającymi np. po zabiegach kwasami lub podczas stosowania retinoidów, w tym Serum RENEW z retinolem; dla cery dojrzałej, zniszczonej, ze zmarszczkami, o obniżonej elastyczności i zmniejszonej ilości lipidów w skórze; na dzień w celu wzmocnienia ochrony przeciwsłonecznej i przeciwrodnikowej; jako kuracja po lecie dla wysuszonej opalaniem skóry; do wysuszonej skóry wokół oczu, na szyję, dekolt i suchą skórę dłoni; po 20 roku życia.
Zastosowanie
Serum odbudowujące polecane jest jako serum na dzień lub/i na noc. Przed użyciem mocno wstrząsnąć. Proponowane sposoby użycia:
- Kilka kropli serum aplikuj na suchą lub jeszcze lekko wilgotną od hydrolatu skórę twarzy, szyi, dekoltu oraz okolice oczu, delikatnie wmasowując i wklepując.
- Serum ma postać olejku, który podczas aplikacji umożliwia wykonanie krótkiego masażu skóry. Po kilku minutach (do 20 minut) od aplikacji, serum wchłania się całkowicie w skórę, bez pozostawiania tłustej, błyszczącej warstewki charakterystycznej dla serum-olejków.
- Kilka kropli serum można dodać do kremu do twarzy tuż przed nałożeniem, zwiększa to walory i właściwości nawilżająco-pielęgnujące preparatu, w przypadku gęstych maści i kremów daje lepszy poślizg przy nakładaniu (nałożyć na zagłębienie dłoni porcję kremu, dodać odrobinę olejku, zmieszać palcami na jednolitą masę i nakładać opuszkami palców, delikatnie masując i wklepując w skórę).
- Serum można również wykorzystać do pielęgnacji suchej, zniszczonej skóry dłoni. Po wchłonięciu, serum pozostaje w skórze i nie ulega wymywaniu nawet po 2-3 myciach rąk.
- Serum można stosować regularnie na dzień lub na noc.
- W przypadku cery tłustej, serum jest na tyle nawilżające, że może być stosowane samodzielnie na noc. Osoby o cerze suchej mogą odczuć potrzebę nałożenia na serum dodatkowego kremu nawilżającego.
Skład INCI
- Skwalan
INCI: Squalane - Olej z zielonej kawy wzbogacony ekstraktem z rozmarynu
INCI: Coffea Arabica (Green Coffee) Seed Oil, Rosmarinus Officinalis (Rosemary) Leaf Extract (0,05%) - Kompleks liposomowy
INCI: Water, Glycerin, Milk lipids, Ceramide 3, Rosmarinus Officinalis Leaf Extract, Helianthus Annuus Seed Oil (0,3%), Phenonip (0,5%) - Olej z wiesiołka wzbogacony witaminą E
INCI: Oenothera Biennis (Evening Primrose) Seed Oil, Mixed Tocopherols - Olej z owoców z rokitnika
INCI: Hippophae rhamnoides (Seabuckthorn) Berry Oil
Analiza składu INCI
Świetny skład, choć w pierwszej chwili niepokoić może konserwant kompleksu liposomowego – Phenonip, który nie jest niczym innym jak mieszaniną sześciu parabenów. I nie chodzi mi o ich obecność – mam pełną świadomość mitów jakie narosły wokół parabenów, mam też świadomość konieczności stosowania konserwantów w kosmetykach i znam stanowisko Biochemii Urody, która uważa, że konserwanty to substancje, których nie należy za wszelką cenę unikać w kosmetykach. To co mnie nieco zaniepokoiło to ich nieoczywista obecność, bo ani na pierwszy ani na drugi rzut oka nie można się ich dopatrzyć w składzie.
Poza tym skład wyróżniają same dobrodziejstwa – szczególnie dla cery wymagającej intensywnego nawilżenia, odwodnionej, zarówno suchej jak i tłustej. Zamiast powszechnie stosowanej parafiny i w ogóle olejów mineralnych, zamiast silikonów czy glikolu propylenowego, butylenowego, znajdziemy składniki tłuszczowe dostarczające skórze lipidów, które odpowiadają naturalnym lipidom naszej skóry i które odbudowują barierę ochronną naskórka, uszczelniają ją i hamują TEWL, czyli przeznaskórkową utratę wody.
Składniki serum odbudowującego:
Squalane – surowiec kosmetyczny otrzymywany z oliwy z oliwek. Jest naturalnym składnikiem sebum człowieka (do 10-15%) – ochronnej warstwy tłuszczowej ludzkiej skóry. Jego ilość w skórze spada wraz z wiekiem. Zapewnia prawidłowe nawodnienie skóry, chroni przed parowaniem wody znajdującej się w głębi skóry, zmiękcza i uelastycznia naskórek. Posiada właściwości regeneracyjne – odbudowuje płaszcz lipidowy i przedłuża działanie antyoksydantów. Sam jest antyoksydantem. Wykazuje działanie gojące. Jest nośnikiem substancji aktywnych rozpuszczalnych w tłuszczach wgłąb skóry. Hypoalergiczny, o niskim stopniu komedogenności.
Coffea Arabica (Green Coffee) Seed Oil – emolient o bogatej zawartości aktywnych substancji odżywczych: antyoksydantów (witamina E), fitoestroli (beta-sitosterol, stigmasterol, kampesterol, delta-7-stigmasterol, delta-5-avenasterol) i nienasyconych kwasów tłuszczowych (omega-6, głównie kwas linolowy; kwas palmitynowy, związki fenolowe). Posiada wysoką zdolność zatrzymywania wilgoci w skórze, poprawia stopień nawilżenia skóry, działa zmiękczająco i wygładzająco. Uelastycznia skórę, poprawia jej spójność, działa przeciwzmarszczkowo. Jest silnym antyoksydantem. Działa przeciwzapalnie, łagodzi podrażnienia i chorobowe stany zapalne. Normalizuje pracę gruczołów łojowych, reguluje nadmierne przetłuszczanie się skóry, zapobiega powstawaniu zaskórników. Wskazany dla cery odwodnionej – suchej i tłustej, podrażnionej i wysuszonej kuracjami retinoidami, antytrądzikowymi i złuszczającymi, dojrzałej.
Water / Aqua – woda, rozpuszczalnik, baza kompleksu liposomowego.
Glycerin – humektant o właściwościach higroskopijnych, substancja nawilżająca – przyciąga cząsteczki wody z otoczenia i zatrzymuje je na powierzchni skóry nawet do 24 godzin. Ułatwia transport innych substancji w głąb skóry. Łagodzi, nawilża skórę przesuszoną, skłonną do pierzchnięcia, wygładza i poprawia elastyczność, reguluje procesy prawidłowej odnowy naskórka.
Milk lipids – lipidy pozyskiwane z mleka, najczęściej phosphatidylethanolamine i phosphatidylcholine. Emolient, składnik kondycjonujący, czyli zmiekczający i wygładzający skórę. Liposomy z lipidów poprawiają penetrację składników aktywnych wgłąb skóry. Lipidy z mleka stosowane są w preparatach do skóry wrażliwej, przesuszonej lub podrażnionej, wykazują także właściwości antyoksydacyjne.
Ceramide 3 – lipid naturalnie występujący w warstwie rogowej naskórka. Surowiec roślinny pozyskiwany z oleju sojowego. Podwyższa poziom wilgotności skóry – zabezpiecza naskórek przed utratą wody, wzmaga jej wchłanianie, decyduje o elastyczności i sprężystości skóry. Chroni naskórek przed szkodliwym wpływem czynników zewnętrznych. Ceramidy są wykorzystywane w kosmetykach pielęgnacyjnych do skóry cienkiej, suchej, dojrzałej, a także wrażliwej.
Oenothera Biennis (Evening Primrose) Seed Oil – olej z wiesiołka zwierający wielonienasycone kwasy tłuszczowe (kwas linolowy – omega-6 75%, kwas gamma-linolenowy – omega-3 10%, oleinowy – omega-9 5%), nasycone kwasy tłuszczowe (palmitynowy i stearynowy), polifenole. Emolient, nawilża i odżywia skórę. Reguluje pracę gruczołów łojowych. Polecany jest dla cery suchej, łuszczącej się, dojrzałej, wrażliwej, przy alergiach, a także dla cery tłustej.
Phenonip – mieszanka konserwantów: Phenoxyethanol, Methylparaben, Ethylparaben, Butylparaben, Propylparaben, Isobutylparaben.
Rosmarinus Officinalis (Rosemary) Leaf Extract – ekstrakt z liści rozmarynu. Antyoksydant, działa przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie. Przedłuża trwałość i jakość olejów roślinnych o wysokiej zawartości nienasyconych kwasów tłuszczowych, które wykazują się niską stabilnością, ulegają utlenianiu, tracąc cenne właściwości.
Hippophae rhamnoides (Seabuckthorn) Berry Oil – olej z owoców rokitnika o dużej zawartości witaminy A w postaci karotenoidów (beta-karotenu, likopenu, kryptoksantyny i zeaksantyny), witaminy E, minerałów, flawonoidów oraz kwasu tłuszczowego palmityno-oleinowego. Zawartość karotenoidów, witaminy E i polifenoli wpływa na ochronę przeciwsłoneczną preparatów zawierających olej z owoców rokitnika, szczególnie w zakresie ochrony przed promieniowaniem UVB oraz na wysoką aktywność przeciwrodnikową. Obecność kwasu palmityno-oleinowego, należącego do grupy kwasów omega-7, jest unikalna wśród olejów roślinnych. jest on naturalnym składnikiem lipidów skóry, wpływa na regenerację i gojenie się naskórka. Olej z owoców rokitnika polecany jest dla cery suchej, łuszczącej się, zniszczonej, dojrzałej, ze zmarszczkami, podrażnionej i wymagającej regeneracji.
Helianthus Annuus Seed Oil – olej z nasion słonecznika, bogate źródło nienasyconych kwasów tłuszczowych (NNKT), głównie kwasu linolowego, fosfolipidów (lecytyna), karotenów i witaminy E. Emolient tłusty, tworzy na powierzchni naskórka warstwę okluzyjną, zapobiegającą nadmiernemu odparowywaniu wody z powierzchni skóry. Wygładza, zmiękcza i regeneruje skórę. Wykazuje działanie antyoksydacyjne i przeciwzapalne. Jest niekomedogenny.
Mixed Tocopherols – mieszanina różnych form witaminy E. Witamina E hamuje procesy starzenia skóry wywoływane czynnikami zewnętrznymi, hamuje rodnikowe utlenianie lipidów w naskórku i skórze właściwej, wzmacnia barierę naskórkową, wpływa na poprawę nawilżenia skóry, działa przeciwzapalnie, wzmacnia ściany naczyń krwionośnych i poprawia ukrwienie skóry. Ogranicza tempo zachodzenia procesu utleniania składników tłuszczowych kosmetyku, np. niektórych cennych olejów roślinnych, zapewnia trwałość produktów, wydłuża ich przydatność do użycia, zabezpiecza przed zmianami zapachu, barwy oraz konsystencji preparatu.
Moja recenzja
Czekałam z tą recenzją prawie 4 tygodnie, zgodnie z informacją na stronie produktu:
Składniki Serum wnikają głęboko w skórę i są wbudowywane w struktury skóry. Ponieważ proces odbudowy uszkodzonej bariery ochronnej skóry wymaga czasu, dlatego działanie Serum można ocenić po minimum miesiącu regularnego stosowania.
Nie minął jeszcze miesiąc, ale ja już wiem, że się polubiliśmy. Ale od początku.
Aplikacja
Stosuję serum od 3,5 tygodnia – na cerę suchą, podrażnioną działaniem retinoidów (Zorac 0,05%), łuszczącą się i ściągniętą. W dni kiedy nie stosuję retinoidów używam serum na noc, czasem dodatkowo także na dzień. Jeśli po zmyciu makijażu pozostawiam skórę czystą i nic na nią nie nakładam, boleśnie odczuwam ściągnięcie i wysuszenie. Jak tylko nałożę serum – odczuwam nieopisaną ulgę, skóra staje się miękka i odprężona, i taki stan utrzymuje się aż do rana.
Zapach
Nie wyczuwam w nim kawy, ale też producent pisze na stornie, ta nuta jest wyczuwalna tylko dla wytrawnych nosów. Za to bardzo wyraźnie czuję zioła i letnią łąkę, podobnym zapachem charakteryzowało się serum RENEW z retinolem dla cery mieszanej i tłustej. Zapach jest dość intensywny, ja go lubię, mój mąż nie bardzo. 😉
Skład
Takiego składu szukałam. Nie przeszkadzają mi parabeny, bo nie uległam mitom z nimi związanym, nie jestem też na nie uczulona. Jedynie co mnie kuje w oczy to ich brak na liście składników. Ja rozumiem, że parabeny w składzie nie wyglądają dobrze marketingowo, ale z drugiej strony – są to najlepiej zbadane substancje konserwujące i prócz tego, że ich szkodliwość i rakotwórczość została obalona i są słabymi alergenami, jednak należą do substancji najczęściej uczulających kontaktowo. Parabeny wchodzą w skład większości zestawów alergenów kontaktowych przeznaczonych do badania chorych na wyprysk, zapalenie spojówek i na atopowe zapalenie skóry, więc warto, moim zdaniem, pisać otwarcie o ich obecności w składzie, żeby osoby uczulone na nie mogły świadomie uniknąć kontaktu z nimi.
Zostawiając na boku temat parabenów, które mnie akurat zupełnie nie szkodzą, cała reszta jest po prostu wspaniała. Mieszanina olejów roślinnych i kompleks liposomowy to cenne składniki tłuszczowe, które dostarczają skórze lipidów uzupełniających ich niedobory w naskórku i na powierzchni skóry, stymulują skórę do ich produkcji, przez co wzmacniają barierę ochronna naskórka, a co za tym idzie – poprawiają jej nawilżenie, hamując TEWL, czyli transepidermalną utratę wody. To właśnie tych składników należy szukać chcąc skutecznie nawilżyć skórę, zarówno suchą, jak i tłustą, odwodnioną, potrzebującą nawilżenia.
Działanie
Po prawie miesiącu stosowania mogę już ocenić działanie serum i potwierdzić jego skuteczność. Moje cera rozpaczliwie potrzebuje nawilżenia i serum spełnia tę potrzebę. Stosuję serum głównie na noc, w dni kiedy nie stosuję Zoracu, a moja skóra natychmiast po aplikacji staje się miękka i uspokojona. Serum szybko się wchłania i nie pozostawia tłustej warstwy, ale mimo, że jestem posiadaczką cery suchej, nie odczuwam potrzeby nałożenia czegoś dodatkowego, bardziej treściwego. Choć przyznam, że nawet gdyby serum pozostawiało tłustą warstwę, też by mi to nie przeszkadzało, gdyż ze względu na suchą cerę, lubię lekki “glow” jaki pozostawiają inne serum-olejki.
Wielki plus dla serum za to, że rano skóra jest wciąż gładka, miękka, odprężona i jakby bardziej spójna. Wydaje mi się też, że ma teraz całkiem niezły koloryt, ale to może być zasługa także retinoidów i serum Flavo+C15EF.
Mam nadzieję, że wkrótce całkowicie pozbędę się łuszczenia i suchych skórek związanych ze stosowaniem retinoidów. Póki co – jest dobrze, ale wciąż troszkę się łuszczę, co mogło spowodować serum Flavo+C15EF, które łączę z kuracją retinoidami. Ale włączyłam serum odbudowujące także do pielęgnacji porannej i powoli widzę efekty. Cera jest wyraźnie gładsza i bardziej elastyczna.
Podsumowanie
Dla mojej suchej i podrażnionej retinoidami oraz witaminą C cery to najlepsze co mnie ostatnio spotkało. Przynosi mi nie tylko doraźną, ale też długofalową ulgę, nie odczuwam już tak bardzo “wysuszu” i napięcia skóry. Szczerze mówiąc, mam wrażenie, że to doskonała dieta dla mojej skóry.